• 0312 424 16 05 GSM: 0533 501 62 23
 • info@cekadanismanlik.com
 • 0312 424 16 05 GSM: 0533 501 62 23
 • info@cekadanismanlik.com

MADENCİLİK YATIRIMLARI


 

YATIRIM TEŞVİK Destekleri

 

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ almak için lütfen
“CEKA DANIŞMANLIK”
ile iletişime geçebilirsiniz.

0 312 424 16 05

 

Madencilik yatırımları, bakanlar kurulu kararı ile yatırım teşvik sisteminde öncelikli yatırımlar kapsamına alınarak, 5. Bölge yatırım teşvik belgesi destek unsurlarından yararlanmaktadır.

 

Yatırım Teşvik sisteminde madencilik yatırımlarında II. III. VI. V. VI. Grup madenlerin çıkarılması ve işlenmesi öncelikli yatırımlar kapsamına alınmıştır. Mermer ocakları veya mermer işleme tesisleri ile diğer II. grup ve üstü maden ocakları veya işleme tesislerine bölgesel teşvik kapsamında yatırım teşvik belgesi verilir.

 

Buna göre;

 

 • Maden istihraç yatırımları ve/veya maden işleme yatırımları
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen geçerli bir maden işletme ruhsatı ve izni kapsamında 3213 sayılı Maden Kanununun 2. maddesinin 4-b grubunda yer alan madenlerin girdi olarak kullanıldığı elektrik üretimi yatırımları

ÖNEMLİ NOT: (4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununda tanımlanan I. grup madenler ve mıcır yatırımları ile İstanbul ilinde gerçekleştirilecek istihraç ve/veya işleme yatırımları bölgesel yatırım teşvik belgesi alamazlar. Ancak genel teşvik belgesi alabilirler.

 

1-Aşağıdaki ve İstanbul ili Maden istihraç yatırımları ve/veya maden işleme tesisleri öncelikli yatırımlar kapsamında değildir. Bu yatırımlar genel teşvik belgesi kapsamında KDV ve GÜMRÜK muafiyetinden yararlanırlar.

 

I. Grup madenler

 

 • İnşaat ile yol yapımında kullanılan ve tabiatta doğal olarak bulunan kum ve çakıl.
 • Tuğla-kiremit kili, Çimento kili, Marn, Puzolanik kayaç (Tras) ile çimento ve seramik sanayilerinde kullanılan ve diğer gruplarda yer almayan kayaçlar.

 

2-Aşağıdaki Maden istihraç yatırımları ve/veya maden işleme yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına alınmıştır. Bu yatırımlara bölgesel yatırım teşvik belgesi verilir.

 

II. Grup madenler

 

 • Kalsit, Dolomit, Kalker, Granit, Andezit, Bazalt gibi kayaçlardan Agrega, mıcır veya öğütülerek kullanılacak kayaçlar.
 • Mermer, Traverten, Granit, Andezit, Bazalt gibi blok olarak üretilen taşlar ile dekoratif amaçla kullanılan doğal taşlar.

 

III. Grup madenler

 

Deniz, göl, kaynak suyundan elde edilecek eriyik halde bulunan tuzlar, karbondioksit (CO2) gazı (jeotermal, doğal gaz ve petrol alanları hariç).

 

IV. Grup madenler

 

 • Kaolen Dikit, Nakrit, Halloysit, Endellit, Anaksit, Bentonit, Montmorillonit, Baydilit, Nontronit, Saponit, Hektorit, İllit, Vermikülit, Allofan, İmalogit, Klorit, Sepiyolit, Paligorskit (Atapuljit), Loglinit ve bunların karışımı killer, Refrakter killer, Jips, Anhidrit, Alünit (Şap), Halit, Sodyum, Potasyum, Lityum, Kalsiyum, Magnezyum, Klor, Nitrat, İyot, Flor, Brom ve diğer tuzlar, Bor tuzları (Kolemanit, Uleksit, Borasit, Tinkal, Pandermit veya bünyesinde en az %10 B2O3 içeren diğer Bor mineralleri), Stronsiyum tuzları (Selestin, Stronsiyanit), Barit, Vollastonit, Talk, Steattit, Pirofillit, Diatomit, Olivin, Dunit, Sillimanit, Andaluzit, Dumortiorit, Disten (Kyanit), Fosfat, Apatit, Asbest (Amyant), Manyezit, Huntit, Tabiî Soda mineralleri (Trona, Nakolit, Davsonit), Zeolit, Pomza, Pekştayn, Perlit, Obsidyen, Grafit, Kükürt, Flüorit, Kriyolit, Zımpara Taşı, Korundum, Diyasporit, Kuvars, Kuvarsit ve bileşiminde en az %80 SiO2 ihtiva eden Kuvars kumu, Feldispat (Feldispat ve Feldispatoid grubu mineraller), Mika (Biyotit, Muskovit, Serisit, Lepidolit, Flogopit), Nefelinli Siyenit, Kalsedon (Sileks, Çört).
 • Turba, Linyit, Taşkömürü, kömüre bağlı metan gazı , Antrasit, Asfaltit, Bitümlü Şist,
 • Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, Pirit, Manganez, Krom, Civa, Antimuan, Kalay, Vanadyum, Arsenik, Molibden, Tungsten (Volframit, Şelit), Kobalt, Nikel, Kadmiyum, Bizmut, Titan (İlmenit, Rutil), Alüminyum (Boksit, Gipsit, Böhmit), Nadir toprak elementleri (Seryum Grubu, Yitriyum Grubu) ve Nadir toprak mineralleri (Bastnazit, Monazit, Ksenotim, Serit, Oyksenit, Samarskit, Fergusonit), Sezyum, Rubidyum, Berilyum, İndiyum, Galyum, Talyum, Zirkonyum, Hafniyum, Germanyum, Niobyum, Tantalyum, Selenyum, Telluryum, Renyum.

 

V. Grup madenler

 

Elmas, Safir, Yakut, Beril, Zümrüt, Morganit, Akuvamarin, Heliodor, Aleksandirit, Agat, Oniks, Sardoniks, Jasp, Karnolin, Heliotrop, Kantaşı, Krizopras, Opal (İrize Opal, Kırmızı Opal, Siyah Opal, Ağaç Opal), Kuvars kristalleri (Ametist, Sitrin, Neceftaşı (Dağ kristali), Dumanlı Kuvars, Kedigözü, Avanturin, Venüstaşı, Gül Kuvars), Turmalin (Rubellit, Vardelit, İndigolit), Topaz, Aytaşı, Turkuaz (Firuze), Spodümen, Kehribar, Lazurit (Lapislazuli), Oltutaşı, Diopsit, Amozonit, Lületaşı, Labrodorit, Epidot (Zeosit, Tanzonit), Spinel, Jadeit, Yeşim veya Jad, Rodonit, Rodokrozit, Granat Minarelleri (Spesartin, Grosüllar Hessanit, Dermontoit, Uvarovit, Pirop, Almandin), Diaspor Kristalleri, Kemererit.

 

VI. Grup madenler

 

Radyoaktif Mineraller ve diğer radyoaktif maddeler.

 

Örneğin: afyon, muğla ,izmir, Antalya’ da madencilik yatırımı yapan yatırımcılar 1. Bölge teşviği kapsamında olmalarına rağmen madencilik yatırımı öncelikli yatırım olduğu için 5.Bölge teşviğinden faydalanır.

 

 

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ İçin Yatırım Yapılacak İli ve Tüm Detayları Haritada Görmek İçin TIKLAYIN.

 

 

BÖLGESEL YATIRIMLARA SAĞLANAN DESTEKLER UNSURLARI
Destek Unsurları 5.Bölge 
KDV İstisnası VAR 
Gümrük Vergisi Muafiyeti VAR
 Vergi İndirimi    Vergi İndirim Oranı %80 
Yatırıma Katkı Oranı %40
Yatırım dönemi vergi indirimi %50 
İşletme dönemi vergi indirimi %50 
Sigorta Primi İşveren
Hissesi Desteği 
Uygulama Süresi 7 Yıl
Destek Tutarının Azami Miktarı
(Destek Tutarının Sabit Yatırım Tutarına Oranı)
%35
Yatırım Yeri Tahsisi VAR
Faiz Desteği İç Kredi 5 Puan
Döviz / Dövize Endeksli Kredi 2 Puan
Azami Destek Tutarı (Bin TL) 700
İnşaat-Yapı Harçları Muafiyeti VAR
Emlak Vergisi Muafiyeti VAR
Damga Vergisi Muafiyeti VAR

 

 

Madencilik yatırımlarında 5.Bölge desteklerinden yararlanan iller:

 

1.2.3.4.5. bölgedeki iller

 

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Aksaray Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bartın Bayburt Bilecik Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hatay Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mersin Muğla Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Yalova Yozgat Zonguldak

 

 

MADEN OCAKLARI VE İŞLEME TESİSLERİ İÇİN GÜMRÜK VERGİSİ VE KDV MUAFİYETİ UYGULANAN MAKİNE VE TEÇHİZAT LİSTESİ:

1-Dağ Kesim Makineleri

2-Lastikli ve zincirli kazıcı ve yükleyiciler

3-kamyonlar

4-sondaj makineleri

5-eleme ve kırma tesisleri

6-forkliftler

7-kompresörler

8-este

9-katrak

10-silim makinesi

11-konveyör bantlar

12-honlama makinesi

13-kalibre makinesi

14-blok kesme makinesi

15-köprü kesim makinesi

16-triming hattı

17-pah cila makinesi

18-ebatlama makinesi

19-otomotik plaka yükleme-boşaltma makinesi

20-pergel vinç ve vakum

21-tuz kurutma makinesi

22-tuz paketleme makinesi

23-trafo

24-jeneratör

25-tuz tablet makinesi

26-tuz toplama frezesi

27-santrefüj tuz sıkma makinesi


 YATIRIMIN KONUSUNA BAĞLI OLARAK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ TALEBİNDE BULUNULMADAN ÖNCE İLGİLİ MEVZUATI GEREĞİ DİĞER KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDAN ALINMASI ZORUNLU GEREKEN BİLGİ VE BELGELER

 

1. Madencilik ve enerji yatırımlarında;
a) 3213 sayılı Maden Kanununa tabii istihraç ve istihracı da ihtiva eden entegrasyon yatırımlarında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bizzat yatırımcı adına düzenlenmiş İşletme Ruhsatı ve İşletme İzninin tasdikli suretleri,
b) 3213 sayılı Maden Kanununda tanımlanan 1(a) grubu madenlerden İl Özel İdareleri tarafından ruhsatlandırılanlarda İşletme Ruhsatı tasdikli sureti,
c) Elektrik Piyasası Yönetmeliğine tabii elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımına yönelik yatırımlarda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yatırımcı adına düzenlenen lisansın/ön lisansın tasdikli sureti,
ç) (Değişik: RG-25/6/2016-29753) Lisanssız elektrik üretimi yapacak tesislerle ilgili olarak, yetkili kurumdan alınacak proje onay yazısı,
d) Jeotermal sondaj ve üretim yatırımlarında İşletme Ruhsatı, petrol ve doğalgaz sondaj ve üretim yatırımlarında ise ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarının mevzuatında yer alan nihai izin ve/veya ruhsatlar.
e) Rödovanslı madencilik yatırımlarında sözleşme/anlaşma yapılan kamu kurumu veya iştirakinden alınacak yazı.

 

AKADEMİST GRUP EĞİTİM İSTANBUL
HKMK EĞİTİM AYGÜN TEMEL LİSESİ ANKARA
METROPOL EĞİTİM AKSARAY
ÖZGÜR MUTLU LİSESİ BURSA
İÇLİ EĞİTİM AKSARAY
FARK EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ ZONGULDAK
GELİBOLU SINAV LİSESİ ÇANAKKALE
4 EYLÜL EĞİTİM MANİSA
ŞİLE BİLGİ LİSESİ İSTANBUL
ATASOY ÖZEL EĞİTİM MARDİN
EZGİ FEN BİLİMLERİ BALIKESİR
ARGUVAN BELEDİYESİ MALATYA
ATAŞEHİR BELEDİYESİ İSTANBUL
VARKANIS EĞİTİM ANKARA
ÖZEL MAREM EĞİTİM KOCAELİ
KARDEM ÖZEL EĞİTİM KOCAELİ
ZONGULDAK SINAV LİSESİ ZONGULDAK
KARAMÜRSEL SINAV LİSESİ KOCAELİ
GEBZE FİNAL LİSESİ KOCAELİ
KULA SİSTEM TEMEL LİSESİ MANİSA
BANDIRMA FEN BİLİMLERİ LİSESİ BALIKESİR
ÇAMLICA İKİBİN LİSESİ BURSA
AKAD İSTANBUL TEMEL LİSESİ İSTANBUL
KIVANÇ DAĞ EĞİTİM BALIKESİR
ÖDEMİŞ SINAV LİSESİ İZMİR
ŞİAR ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ İZMİR
BOLU FİNAL LİSESİ BOLU
DMR GRUP MÜHENDİSLİK ANKARA
ÖZDER ÖZEL EĞİTİM BİLECİK
BOZÜYÜK SINAV LİSESİ BİLECİK
CEYHAN FİNAL TEMEL LİSESİ ADANA
DMR EĞİTİM ANTALYA
ELİT TEMEL LİSESİ ADANA
KIRIKHAN SINAV TEMEL LİSESİ HATAY
GÖLCÜK SINAV LİSESİ KOCAELİ
ERDEMLİ BİREY TEMEL LİSESİ MERSİN
GRK YAPI MALZEMELERİ ANTALYA
ILGIN TEMEL LİSESİ KONYA
PERKON BARKOD SİSTEMLERİ İSTANBUL
ERSA ÖZEL EĞİTİM ADANA
EFAY EĞİTİM ÖĞRETİM HATAY
ÖZEL GÖLCÜK EĞİTİM KOCAELİ
MEŞE ÖZEL EĞİTİM MERSİN
HEMADERS ÖZEL EĞİTİM ADANA
A İNŞAAT HAYVANCILIK DİYARBAKIR
POZCU BİREY TEMEL LİSESİ MERSİN
DOĞAN ELEKTRİK İNŞAAT TİC.LTD.ŞTİ. SİVAS
KURŞUNKALEM İNŞAAT GIDA EĞİTİM TİC.LTD.ŞTİ. MERSİN
ORDU ÖZEL EĞİTİM TURİZM İNŞAAT SAN.TİC.LTD.ŞTİ. ORDU
OFEM ÖZEL EĞİTİM YAYINCILIK SAN.TİC.LTD.ŞTİ. OSMANİYE
DÖRTYOL FİNAL TEMEL LİSESİ HATAY
ORDU FİNAL TEMEL LİSESİ ORDU
OSMANİYE FİNAL TEMEL LİSESİ OSMANİYE
SUNGURLU TEK SEÇENEK TEMEL LİSESİ ÇORUM
DORUK KOLEJİ SAKARYA
SAMSUN FİNAL OKULLARI SAMSUN
ÖZEL SAMSUN AÇILIM OKULLARI SAMSUN
BİNGÖL BİREY TEMEL LİSESİ BİNGÖL
İLKE EĞİTİM KURUMLARI BİNGÖL
DARGEÇİT BELEDİYESİ MARDİN
SERALAN TARIM SERACILIK AFYON
ROTA TEMEL OKULLARI ESKİŞEHİR
ALTICAN EĞİTİM OKULLARI ESKİŞEHİR
AKŞEHİR ADA EĞİTİM KONYA
KARİZMA EĞİTİM KONYA
SELAHATTİN ATEŞ BESİCİLİK BİNGÖL
ÖZEL DÖRTYOL EĞİTİM HATAY
DEKA EĞİTİM HİZMETLERİ TRABZON
TRABZON SINAV LİSESİ TRABZON
İPEK OKULLARI TRABZON
ERGANİ FİNAL DİYARBAKIR
ÖZEL EĞİTİM İŞLETMELERİ TRABZON
ÇANAKKALE FİNAL ÇANAKKALE
EREĞLİ FİNAL KONYA
ROTA OKULLARI İZMİR
BİNTEK ÖZEL EĞİTİM DİYARBAKIR
TRABZON FİNAL TRABZON
FRÖBEL ÇOCUK EĞİTİM İSTANBUL
EFD EĞİTİM KONYA
TRABZON BİREY OKULLARI TRABZON
İLKE ÖZEL EĞİTİM TRABZON
BİLGİ KAVRAM OKULLARI İSTANBUL
Fİ-EM ÖZEL EĞİTİM ÇANAKKALE